Štvrtá generácia Izakovičovcov z Moravského Svätého Jána

V roku 1767 sa urodzenému Jakubovi Izakovičovi narodil syn Mikuláš Izakovič, ktorý bol mojím predkom v 5. generácii. 

Urodzený Mikuláš Izakovič sa 11. novembra 1792 oženil s Marinou Chválovou, s ktorou mal sedem detí:

  • Katarína (*24. novembra 1794), neskôr vydatá Pokorná
  • Jozef (*23. novembra 1796) 
  • Ján (*1. októbra 1799), ktorý bol mojím predkom v piatej generácii
  • Helena (*2. augusta 1802), neskôr vydatá Maďarová
  • Matyáš (*5. februára 1805), o ktorom sa nepodarilo získať žiadne ďalšie informácie
  • Zuzana (*24. januára 1807), neskôr vydatá Markovičová
  • Marina (*4. augusta 1809), neskôr vydatá Wirthová

Po Mikulášovi Izakovičovi sa zachovalo niekoľko dokumentov, ktoré vlastnoručne podpísal

Mikuláš Izakovič zomrel 1. septembra 1831 ako obeť veľkej epidémie cholery, ktorá v lete toho roku zachvátila celé Uhorsko a trvala až do neskorej jesene. V Uhorsku si epidémia vyžiadala až 1 milión obetí.

Mikuláš Izakovič žil v pohnutých časoch. V roku jeho narodenia Mária Terézia, ktorá bola na rakúskom tróne už 27 rokov, nariadila vytvorenie Tereziánskeho urbára a patrí k jej hospodárskym reformám. Okrem iného určil veľkosť poddanskej závislosti, na základe ktorej ustanovil povinnosti poddaných voči zemepánovi. Tak sa zo súkromno-právneho vzťahu medzi zemepánom a poddaným stal verejnoprávny vzťah, čím sa zlepšilo sociálne postavenie poddaných. Túto reformu možno považovať za najvýznamnejšiu. Urbáre boli písané v jazyku ľudu, teda v slovenských oblastiach po slovensky. Urbárska regulácia upravovala poddanské pomery až do roku 1848, keď bolo poddanstvo zrušené.

V roku 1792, keď mal urodzený Mikuláš Izakovič 25 rokov, zasadol na trón František II. Habsburský: počas letných mesiacov sa uskutočnili jeho uhorská (6. júna) a česká (9. augusta) korunovácia i korunovácia za rímskeho cisára. Počas svojej vlády sa stal medzi ľudom populárnym panovníkom. Počas panovania Františka II. Európa prechádzala radikálnymi zmenami. Francúzsko zachvátila revolúcia a Francúzska republika vyhlásila Františkovi I. (otcovi Františka II.), údajne kvôli podpore rojalistickej emigrácie, vojnu. Rakúsko vzápätí stratilo Rakúske Nizozemsko a Lombardiu. Svätá ríša rímska stratila územia (okrem iného kurfirstské kniežatstvá) na ľavom brehu Rýna, čím protestanskí kurfirsti získali v ríšskej rade väčšinu. František II. sa obával straty titulu, a tak vytvoril nový dedičný titul rakúskeho cisára. V rokoch 1804 - 1806 tak František II. niesol titul rímskeho aj rakúskeho cisára. Habsburská monarchia zároveň po prvýkrát vo svojich dejinách získala svoj oficiálny názov: Rakúske cisárstvo.

V roku 1805, keď mal Mikuláš Izakovič 38 rokov a bol otcom piatich detí, podnikol Napoleon Bonaparte ťaženie priamo na rakúske územie, kde zvíťazil v bitke pri neďalekom Slavkove. Ďalší vývoj napoleonských vojen viedol k zániku Svätej ríše rímskej a takmer k finančnému bankrotu Rakúska. Rakúsko muselo navyše poskytnúť svojich vojakov pri Napoleonovom ťažení do Ruska v roku 1812. V roku 1813 bol Napoleon konečne koalíciou porazený a Viedenský kongres v roku 1814 pridelil Rakúsku veľkú časť Salzburska, Ternopiľsko, Ilýriu a Benátsko, zároveň však Rakúske cisárstvo stratilo Predné Rakúsko. Rakúske cisárstvo získalo tiež aj vodcovskú rolu v novo založenom Nemeckom spolku.

Uhorsko bolo súčasťou Habsburskej monarchie, respektíve Rakúskeho cisárstva. Uhorské kráľovstvo, ktoré vždy patrilo k významným krajinám strednej Európy, bolo začiatkom 19. storočia krajinou značne zaostalou, topiacou sa v hospodárskej kríze a ľudia v nej neslobodní, nemajúci žiadne občianske a politické práva. V tom čase rodina Izakovič požívala aspoň nejaké výhody z príslušnosti k nižšiemu šľachtickému stavu.

Spomedzi všetkých epidémií, ktoré v prvej polovici 19. storočia zasiahli Uhorsko, bola najničivejšia epidémia cholery. Do Európy prenikla pravdepodobne z oblasti Indie už v roku 1830. Najprv sa dostala do Ruska, odtiaľ sa dostala pravdepodobne cez Halič do Uhorska – a to v lete 1831.

© 2017 Agentúra WEBX. Hlavné námestie 5, Bratislava, 811 01
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky